”Дзвіночок”, Литвинівка
Жашківський район, Черкаська область

Сторінка медичної сестри

Медична сестра          Савчук Наталія Вячеславівна

Закінчила Уманське медичне училище, стаж роботи - 24 роки, категорія - вища.

 

                             Дитячі інфекційні хвороби .

  Найбільшу небезпеку для дітей становлять такі інфекційні хвороби: вітряна віспа, дифтерія, кашлюк (коклюш), кір та ін. Враховуючи небезпечність цих хвороб, в Україні, згідно із законодавством, здійснюються обов'язкові профілактичні щеплення дітей.

  Вітряна віспа— гостре інфекційне захворювання, яке супроводжується помірною інтоксикацією і плямисто-везикульозною висипкою на шкірі та слизових оболонках. її збудником є вірус, що передається повітряно-крапельним шляхом. Тривалість інкубаційного періоду — 11-23 дні.

  Висипка локалізується на обличчі, волосяній частині голови, тулубі та кінцівках; супроводжується підвищенням температури й утворенням везикул (пухирців), які через 1-3 дні підсихають. На їх місці виникають бурі кірочки, що відпадають через 1-3 тижні, після чого поліпшується загальний стан хворого.

  Збудник дифтерії — дифтерійна паличка — уражає слизові оболонки зіва (глотки), гортані, носа, трахеї, бронхів, очей, утворюючи фібринозні плівки. її отрута, що розноситься кров'ю по всьому організму, спричиняє тяжке його отруєння. Хвороба перебігає дуже швидко, характеризується запальним процесом; реєструють багато смертельних випадків.

  Кашлюк— гостра інфекційна хвороба, що характеризується загальною інтоксикацією і своєрідним спазматичним кашлем, який супроводжується виділенням в'язкого склоподібного харкотиння і блюванням. Збудником є кашлюкова паличка, нестійка до дії високих температур, сонячного проміння, висушування і дезінфікуючих засобів.

  Кір— надзвичайно контагіозна (заразлива) хвороба, що характеризуєтеся загальною інтоксикацією, високою температурою, катаром верхніх дихальних шляхів і кон'юктив (слизових оболонок очей), подальшою плямисто-папульозною висипкою, яка вкриває шкіру хворого.

 

ВЕСНЯНИЙ РАЦІОН ДИТИНИ.

  Навесні, коли організм ослаблений, надзвичайно важливо правильно підібрати раціон дитини.

 • Включайте в раціон дитини свіжу ґрунтову зелень.
 • Зведіть до мінімуму вживання дитиною овочів врожаю минулого року, адже за тривалого зберігання в їх хімічному складі відбуваються негативні зміни.
 • Регулярно давайте дитині білокачанну капусту. І не тільки свіжу, а й квашену. Вона дуже багата на вітамін С.
 • Додайте до раціону дитини багату вітаміном С чорну смородину.
 • Використовуйте в раціоні зелену цибулю із самої провесни, як тільки вона з’явиться.
 • Урізноманітнюйте меню дитини зеленими яблуками, гранатами, волоськими горіхами, а також багатими на залізо печінкою, м’ясом, зеленню.
 • Давайте дитині пити трав’яні чаї з ложкою меду. Вони поповнять організм вітамінами і мікроелементами, а також сприятимуть швидкому засинанню дитини і повноцінному сну, що відновлює сили.
 • Включіть у раціон дитини відвари шипшини. Шипшина містить багато вітаміну Р, що в сполученні з вітаміном С є активним біологічним комплексом, і збагачує організм дитини залізом.
 • Обирайте крупи з цілим зерном, а не подрібненим. Максимально чергуйте види круп у дитячому раціоні.
 • Використовуйте в дитячому раціоні більше рослинних жирів, білків.
 • Зробіть основним принципом харчування дитини різноманітність, причому не лише в овочах і фруктах, а й у видах м’яса.
 • Готуйте дитині страви з яловичини не надто часто, тому що через велику кількість тугоплавких жирів вона погано засвоюється організмом дитини.
 • Чергуйте вживання яловичини з іншими видами м’яса, наприклад, з нежирною свининою.
 • Введіть обов’язково в раціон дитини рибу і морепродукти, які багаті йодом, вони необхідні для зростаючого організму дитини.

  Пам’ятайте, у весняний період для дитини дуже важливо дотримуватися режиму дня і якомога більше перебувати на свіжому повітрі.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ ЩОДО ЗАГАРТУВАННЯ ДІТЕЙ У ВЕСНЯНИЙ ПЕРІОД.

  Загартування – цілеспрямоване дозоване використання таких чинників зовнішнього середовища, як сонце, повітря та вода з метою підвищення опірності організму людини до дій холоду, тепла, зниженого атмосферного тиску. Загартування позитивно впливає на кору головного мозку центральну нервову систему в цілому, тонізує вегетативний відділ нервової системи, поліпшує функціональний стан скелетної мускулатури та дихальної системи, кровообіг, емоційний стан дитини. Починати загартування можна в будь-яку пору року, проте найкраще у весняний період.

 

ЗАГАРТУВАННЯ ПОВІТРЯМ.

 • Провітрюйте якомога частіше приміщення, де зазвичай  перебуває дитина.
 • Підтримуйте температуру повітря в приміщенні в межах +17…+19˚С.
 • Одягайте дитину відповідно до погодних умов та умов приміщення, своєчасно змінюйте одяг. Це запобігає надмірному охолодженню та перегріванню тіла.
 • Обов’язково влаштовуйте щоденні прогулянки. Дитина має перебувати на свіжому повітрі 2-5 годин.

 

ЗАГАРТУВАННЯ ВОДОЮ.

 

 • Обтирайте дитину махровим вологим рушником або рукавичкою хоча б раз на день.
 • Обливайте ноги та руки дитини водою контрастної температури.

 

ЗАГАРТУВАННЯ СОНЦЕМ.

 

 • Під час прогулянки певний час перебувайте на сонці.

 

 

АТАКУЮТЬ КОМАХИ, ОБЕРЕЖНО!

  Улітку і дорослі, і діти потерпають від укусів комах і кліщів. Вони можуть бути не лише неприємними, а й дуже небезпечними. Важливо подбати про те, щоб уберегти від них малюків. Про те, якщо це вже сталося, слід не панікувати, а правильно і вчасно надати дитині допомогу.

БДЖОЛИ ТА ОСИ. Уразі укусу бджоли або оси найперше слід видалити жало, зішкрябнувши його. Не видавлюйте, щоб не впорскнути отруту всередину тіла. Прикладіть до місця укусу лід. Після цього обробіть дезінфекційним розчином, наприклад, зеленкою.

  Щоб запобігти укусам, поясніть дітям, що не можна провокувати комах: зачіпати осині гнізда, бджіл на квіточках, розмахувати руками при їх наближенні, намагатися роздавити. Після вживання солодкого необхідно ретельно мити обличчя і руки.

 

КЛІЩІ. На прогулянку до лісу чи парку вдягайте дітей у світлий закритий одяг, не забувайте про головний убір. Час від часу уважно оглядайте дитину, а вдома ретельно обстежте її голівку, шию, шкіру за вухами, під колінами, на згині ліктів на предмет наявності кліщів. У  разі їх виявлення рекомендуємо негайно звернутися до лікаря. Якщо такої змоги немає, видаліть його самостійно. Міцно захопіть кліща пінцетом біля хоботка і прокрутіть проти годинникової стрілки. Висмикувати не можна, щоб у шкірі не залишились якісь його частинки. Не варто змащувати кліща олією, як іноді радять, - задихаючись, він упорсне вміст свого шлунка під шкіру.

  Місце укусу обробіть дезінфекційним розчином. Кліща помістіть у контейнер і відправте на дослідження. Це обов’язково треба зробити, щоб визначити подальше лікування.

 

КОМАРІ. Якщо після укусу комара утворюється сильний набряк, слід прикласти лід та змастити цю ділянку антигістамінною маззю. Якщо укусів багато, необхідно дитині дати антигістамінний препарат.

  Аби вберегтися від кліщів та комарів, можна використовувати захисні аерозолі – за умови, що їх дозволено застосовувати щодо маленьких дітей.

 

 ДО БУДЬ-ЯКОГО  УКУСУ СЛІД СТАВИТИСЯ ДУЖЕ УВАЖНО І СТЕЖИТИ ЗА СТАНОМ ШКІРИ, ТЕМПЕРАТУРОЮ, ДИХАННЯМ МАЛЮКА.

 БУДЬТЕ ЗДОРОВІ! ПРИЄМНОГО ТА БЕЗПЕЧНОГО ВАМ ЛІТА!

Логін: *

Пароль: *