ЗДО ”Дзвіночок” с. Литвинівка, Литвинівка
Черкаська область, Уманський район

Сторінка медичної сестри

Медична сестра          Савчук Наталія Вячеславівна

Закінчила Уманське медичне училище, стаж роботи - 30 років, категорія - вища.

                                                                                           

                                 ПАМ’ЯТКА

     

 З початком весняного періоду в лісах і парках спостерігається особливаактивність кліщів, укуси яких можуть спричинити серйозні захворювання.

Дії по недопущенню укусу кліща:

 - для прогулянок на природі одягайте головний убір та світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла;

 - кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів, особливо ретельно обстежте ділянки тіла покриті волоссям;

 - місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок в радіусі 20-25метрів;

 - повернувшись додому, відразу змініть та ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його;

 - використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі.

 Кліщі є переносниками збудників вірусних, бактеріальних захворювань людей і тварин.

Дії під час виявлення кліща:

 - коли вкусив кліщ не можна його здавлювати, тому що збільшується можливість зараження навіть через неушкоджену шкіру;

 - якщо Ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчої медичної установи, якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини;

 - після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом, якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою;

 - після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть;

 - протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, а у разі її підвищення та почервоніння місця укусу зверніться до лікаря.

 

 

                             Дитячі інфекційні хвороби .

  Найбільшу небезпеку для дітей становлять такі інфекційні хвороби: вітряна віспа, дифтерія, кашлюк (коклюш), кір та ін. Враховуючи небезпечність цих хвороб, в Україні, згідно із законодавством, здійснюються обов'язкові профілактичні щеплення дітей.

  Вітряна віспа— гостре інфекційне захворювання, яке супроводжується помірною інтоксикацією і плямисто-везикульозною висипкою на шкірі та слизових оболонках. її збудником є вірус, що передається повітряно-крапельним шляхом. Тривалість інкубаційного періоду — 11-23 дні.

  Висипка локалізується на обличчі, волосяній частині голови, тулубі та кінцівках; супроводжується підвищенням температури й утворенням везикул (пухирців), які через 1-3 дні підсихають. На їх місці виникають бурі кірочки, що відпадають через 1-3 тижні, після чого поліпшується загальний стан хворого.

  Збудник дифтерії — дифтерійна паличка — уражає слизові оболонки зіва (глотки), гортані, носа, трахеї, бронхів, очей, утворюючи фібринозні плівки. її отрута, що розноситься кров'ю по всьому організму, спричиняє тяжке його отруєння. Хвороба перебігає дуже швидко, характеризується запальним процесом; реєструють багато смертельних випадків.

  Кашлюк— гостра інфекційна хвороба, що характеризується загальною інтоксикацією і своєрідним спазматичним кашлем, який супроводжується виділенням в'язкого склоподібного харкотиння і блюванням. Збудником є кашлюкова паличка, нестійка до дії високих температур, сонячного проміння, висушування і дезінфікуючих засобів.

  Кір— надзвичайно контагіозна (заразлива) хвороба, що характеризуєтеся загальною інтоксикацією, високою температурою, катаром верхніх дихальних шляхів і кон'юктив (слизових оболонок очей), подальшою плямисто-папульозною висипкою, яка вкриває шкіру хворого.

 

ВЕСНЯНИЙ РАЦІОН ДИТИНИ.

  Навесні, коли організм ослаблений, надзвичайно важливо правильно підібрати раціон дитини.

  • Включайте в раціон дитини свіжу ґрунтову зелень.
  • Зведіть до мінімуму вживання дитиною овочів врожаю минулого року, адже за тривалого зберігання в їх хімічному складі відбуваються негативні зміни.
  • Регулярно давайте дитині білокачанну капусту. І не тільки свіжу, а й квашену. Вона дуже багата на вітамін С.
  • Додайте до раціону дитини багату вітаміном С чорну смородину.
  • Використовуйте в раціоні зелену цибулю із самої провесни, як тільки вона з’явиться.
  • Урізноманітнюйте меню дитини зеленими яблуками, гранатами, волоськими горіхами, а також багатими на залізо печінкою, м’ясом, зеленню.
  • Давайте дитині пити трав’яні чаї з ложкою меду. Вони поповнять організм вітамінами і мікроелементами, а також сприятимуть швидкому засинанню дитини і повноцінному сну, що відновлює сили.
  • Включіть у раціон дитини відвари шипшини. Шипшина містить багато вітаміну Р, що в сполученні з вітаміном С є активним біологічним комплексом, і збагачує організм дитини залізом.
  • Обирайте крупи з цілим зерном, а не подрібненим. Максимально чергуйте види круп у дитячому раціоні.
  • Використовуйте в дитячому раціоні більше рослинних жирів, білків.
  • Зробіть основним принципом харчування дитини різноманітність, причому не лише в овочах і фруктах, а й у видах м’яса.
  • Готуйте дитині страви з яловичини не надто часто, тому що через велику кількість тугоплавких жирів вона погано засвоюється організмом дитини.
  • Чергуйте вживання яловичини з іншими видами м’яса, наприклад, з нежирною свининою.
  • Введіть обов’язково в раціон дитини рибу і морепродукти, які багаті йодом, вони необхідні для зростаючого організму дитини.

  Пам’ятайте, у весняний період для дитини дуже важливо дотримуватися режиму дня і якомога більше перебувати на свіжому повітрі.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ ЩОДО ЗАГАРТУВАННЯ ДІТЕЙ У ВЕСНЯНИЙ ПЕРІОД.

  Загартування – цілеспрямоване дозоване використання таких чинників зовнішнього середовища, як сонце, повітря та вода з метою підвищення опірності організму людини до дій холоду, тепла, зниженого атмосферного тиску. Загартування позитивно впливає на кору головного мозку центральну нервову систему в цілому, тонізує вегетативний відділ нервової системи, поліпшує функціональний стан скелетної мускулатури та дихальної системи, кровообіг, емоційний стан дитини. Починати загартування можна в будь-яку пору року, проте найкраще у весняний період.

 

ЗАГАРТУВАННЯ ПОВІТРЯМ.

  • Провітрюйте якомога частіше приміщення, де зазвичай  перебуває дитина.
  • Підтримуйте температуру повітря в приміщенні в межах +17…+19˚С.
  • Одягайте дитину відповідно до погодних умов та умов приміщення, своєчасно змінюйте одяг. Це запобігає надмірному охолодженню та перегріванню тіла.
  • Обов’язково влаштовуйте щоденні прогулянки. Дитина має перебувати на свіжому повітрі 2-5 годин.

 

ЗАГАРТУВАННЯ ВОДОЮ.

 

  • Обтирайте дитину махровим вологим рушником або рукавичкою хоча б раз на день.
  • Обливайте ноги та руки дитини водою контрастної температури.

 

ЗАГАРТУВАННЯ СОНЦЕМ.

 

  • Під час прогулянки певний час перебувайте на сонці.

 

 

 

Логін: *

Пароль: *